Polimer Killer Hakkında


 

kutular

Polimer Kil Nedir ?

Polimer Kil, çok yönlülüğü, esnekliği ve beraber çalışabilmesi için bilinen bir sanat malzemesidir. Polimerler, reçineler, renklendirici maddeler ve dolgu maddelerinden oluşan ve hava ile kuruyan fırınlanan yada hiç kurumayan modelleme malzemeleridir.  Polimer killer doğal killer değildir. İçinde özel hammaddeler bulunan plastik tabanlı insan yapımı ürünlerdir.

Polimer kil, çocuklardan profesyonel sanatçılara ve film yapımcılarına kadar çeşitli sanatçılar ve hobiler tarafından kullanılmaktadır. Polimer killer çeşitlerine göre sürekli yumuşak kalabilir, yada belli bir süre de kuruyabilirler. Ancak her 2 süreçte de rengini ve boyutlarını korurlar. Metalik, karanlıkta parlayan ve "taş" dahil olmak üzere birçok renkleri mevcuttur. Taş, yarı değerli taşlar, porselen, ahşap ve cam gibi birçok malzemenin simülasyonunda kullanılabilirler. Şekillerine ve yapılarına göre sert yada süngerimsi olabilirler.

cicekli

Polimer Killer ile Neler Yapılabilir ?

Polimer kil, takı, ev dekorasyonu, seramik, scrapbooking ve heykel gibi çeşitli el sanatlarında kullanılabilir. Kil ile çalışma teknikleri cam yapımı, metal işleme, seramik, heykel ve tekstilden ödünç alınmıştır.
Polimer killer yapılarına ve tutuculuklarına göre ahşap, çerçeveler, kalemler ve aynalar gibi yanmayan her şeyi örtmek için kullanılabilir. Polimer killer homojen karışarak farklı renkler elde edilebilir. Farklı renkleri oluşturmak için polimer kil boya gibi formüle edilebilir veya toz, tebeşir, mürekkep, parıltı, renkli kalemler, pudra makyajı ve boya ile renklendirilebilir. Eğer fırında kurutulan killer ise, pişirme işleminden sonra, polimer kil zımparalanabilir, parlatılabilir, sırlanabilir veya boyanabilir. Sadece hayal gücünüze bağlı olarak yapabileceğiz takı objeleri, bardak süslemeleri, gelin buketleri, heykel modellemeleri gibi aklınıza gelebilecek ve sadece hayal gücünüz ile sınırlı binlerce objeyi yapabilirsiniz !

Ne Çeşit Bir Polimer Kil Almalıyım ?

  • Orijinal Sculpey, Polyform Products'ın orijinal kilidir. Sculpey yumuşak ve esnek, seramik kil gibi çalışabileceğiniz bir kildir. Ancak hava ile maruz kaldığında kurur. Hissiyatı yüksektir. Beyaz ve Kiremit renginde mevcuttur. Okullarda sınıflarda kullanılabilir.  Bu killer yüksek sayıda obje oluşturulması gereken projeleriiçin tavsiye edilir ve sertleştikten sonra ince alanlarda kırılgan hale gelebilir. Original Sculpey killere buradan ulaşabilirsiniz.

  • Super Sculpey, Orijinal Sculpey'in daha dayanıklı bir gelişimidir ve “oyulabilir” ve ince detaylar gerektiren projeler için kullanılabilir. Bej-pembe renkli, kolay kullanılır, ince takımlama ve detaylandırma sağlar ve mat, yarı saydam bir renge sahiptir. Film yapımcılığı ve dünya çapında profesyoneller tarafından kalıp yapımında kullanılır ve bitmiş porselen görünümlü, bebek yapımcılarının favorisidir. Kil fırınlanıp kuruduktan sonra her türlü detaylandırma işlemi için kullanılabilir. En üst kalitede ki polimer killerden birisidir. Super Sculpey killere buradan ulaşabilirsiniz.

  • Sculpey III, yumuşaklığı, rengi ve canlı renk çeşitliliği ile ünlüdür. Sculpey III kendi alanında birçok ödül kazanmıştır ve şartlandırılması ve kullanılması kolaydır, bu hem yetişkinler hem de çocuklar için mükemmel bir kildir. Fırınlandıktan sonra sert bir şekilde pişer ve mat, kadife şeklinde bir yüzey alır. Sculpey III,  pişdikten sonra detayları korur. Ufak figürler, mücevherler, ev dekorasyonu için kullanılabilir. Sculpey III kendi özel paletinizi oluşturmak için kolayca Prēmo! Gibi diğer polimerlerle karıştırılabilir. Sculpey III serisi killere buradan ulaşabilirsiniz.

  • Sculpey Souffle, takı yapımı için mükemmel, yenilikçi, hafif bir kildir. Gücü ve detay tutma yeteneği, onu mokume gane, bargello gibi ileri teknikler için mükemmel bir kil yapar. Güçlüdür ve fırında piştikten sonra büyük oluşan parçalarda bir çatlama yapmaz. Takı yapımı için uygundur. Fırın öncesinde çalışması kolay bir kildir. Sculpey Souffle serisi killere buradan ulaşabilirsiniz.

  • Premo! Sculpey gücü ve güzel renkleri için popüler bir seçim olabilir. Sanatçıların geri bildirimleri doğrultusunda her yönüyle mükemmel olması için tasarlanmıştır. İlk başta sert gözükmesine rağmen, kullanımı Sculpey III'ten daha kolaydır. Heykel çizgilerini iyi tutar ve diğer killerle birlikte “destek” olarak kullanılır. Metalik ve sedefli bir dizi renkte gelir ve parlak takı yapımı için güzel bir seçimdir. Renkleri Grumbacher renk çizgisine dayanır ve boya gibi karıştırmayı mümkün kılar. Yarı parlaklığı sonucunda zımparalanabilen doğal, saten bir görünüm verir. Premo Sculpey Serisi killere buradan ulaşabilirsiniz.

  • Goodwin Sanat Kili hava ile kuruyan obje çalışmaları için son derece kolay kullanıma sahip bir kildir. Her türlü obje çalışılaabilir. Kuruduktan sonra süngerimsi bir dokuya sahiptir. Son derece dayanıklı ve hafiftir. Homojen olarak renkler birbirine karışabilir ve ortaya yeni tonlarda renkler çıkartılabilir. Goodwin Sanat Killerine buradan ulaşabilirsiniz.

  • Goodwin Çiçek Kili sanat kilinin çiçek yapımı için formülize edilmiş halidir. Formülü Nadya Gücüm tarafından oluşturulmuştur. Sanat kili baz alınarak çiçek yapımı için en uygun kıvam ve tutuculukta olması sağlanmıştır. Daha inceltilebilen fakat bunun aksine tutuculuğu da son derece kuvvetli olan Çiçek Kili çiçek modellemesinin yapılması için kullanabileceğiniz en iyi sanat kili malzemesidir. Goodwin Çiçek Killerine buradan ulaşabilirsiniz.

Polimer Killeri Karıştırabilir miyim ?

Kesinlikle! Killeri karıştırmak projenizin potansiyelini arttırır. Killer, renk, ağırlık veya kararlılığı özelleştirmek için karıştırılabilir. Mesela Premo'yu diğer killerinizde daha az ağırlık için güçlü bir destek veya UltraLight olarak kullanabilirsiniz. Karanlıkta parlayan Glow kil hayaleti ile bir parıltı için Sculpey III'ün açık renkleri ile karıştırılabilir. Aynı şekilde hava ile kuruyan  Goodwin Sanat kilini de  karıştırabilir ve farklı renkler elde edebilirsiniz. Ancak hava ile kuruyan killer ile fırınlanan killer birbirine karıştırılmamalıdır. 

 

Polimer Killer ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Fırınlanan killer yiyecek  içeren veya yiyeceğe dokunacak herhangi bir şey ile kullanılmamalıdır.  Mutfak aletlerini veya oyuncakları  kil ile kaplayacak ve sonrasında alet olarak kullanacaksanız, bunların yiyecek hazırlanması için kullanılmadığından emin olunmalıdır. kullanımına geri dönmediğinden emin olun. Ellerinizi sık sık ve yemekten önce yıkamak iyi bir önlemdir. Küçük çocuklar denetlenmelidir. Kesinlikle polimer killerin hiçbir çeşidi yenmemeli ve yutulmamalıdır. Fırınlama sırasında duman çıkması konusunda endişeleriniz varsa pişirme torbaları gibi kapalı bir torbada kil fırınlanabilir veya fırınlandıktan sonra fırının içinde kabartma tozu ve suyla yıkayabilirsiniz. Çocukları daima fırınlama esnasında denetlenmelidir.

 

Polimer Killer Nasıl Saklanmalıdır ?

Polimer Kil orijinal ambalajında, sıcaktan ve güneş ışığından uzakta depolanmalıdır. Kili sıcak bir günde aracınızın içinde bırakmayınız yoksa pişebilir. Ambalaj açıldıktan sonra mumlu kağıda sarılı hava geçirmez bir kapta saklamak en iyisidir. Tupperware veya gelecekte yiyecek için kullanmayı planladığınız diğer yiyecek saklama kaplarında saklanmamalıdır Kullanım arasında kil saklamak için önerilen yer, kuru veya ışıktan uzaktadır. Fırınlanan killer buzdolabında veya derin dondurucuda saklanabilir. Hava ile kuruyan killer ise çalışıldıktan hemen sonra kabına konarak saklanmalıdır. Hafif bir kuruma durumunda eser miktarda su katılarak nemlendirilebilir.

 

 

Polimer Killer Boyanabilir mi ?

Killer herhangi bir boya ile boyanabilir, su bazlı akriliklerin birkaç ince tabaka halinde uygulanması önerilir. Yağlıboya, akrilik boya yada toz pastel boya kullanılabilir. Hava ile kuruyan killerde kil henüz kurumamış ise çok az boya katılmalıdır. Fırınlanan killerin aksine hava ile kuruyanlar boyaya daha hassastır ve fazla boya kullanımı kili olması gerektiğinden çok daha önce sertleştirebilir.

Polimer Kil ile Çalışmaya Başlarken Hazırlık Aşaması Nasıl Olmalıdır ?

 

Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey hayal gücünüzdür. Kil sanatı sadece elinizle yapılabilir! Ayrıca bazı temel araçlara ihtiyacınız olabilir. Temiz, pürüzsüz, serin bir çalışma yüzeyi ile başlamak önemlidir. Mermer, cam ve seramik karolar harika çalışma yüzeyleridir. Birçok insan, fırınlanmadan önce kilin bozulmasını en aza indirgemek için üzerinde pişirilebilecek bir şey kullanmak ister. Kart stoğu ve indeks kartları da bu amaçla kullanılabilir. Balmumu kağıdı veya parşömen kağıdı da kullanılabilir.

Bir oklava, kesme bıçağı ve şekillendirme aletleri sizi iyi bir başlangıç ​​haline getirecektir. Zaten evde bulunabilecek bazı araçların yanı sıra daha profesyonel olarak çalışmak için bazı ilave araçlara ihtiyacınız olacaktır.

Kil ile daha eğlenceli ve tecrübe etmek için bir ölçü aletlerine, bıçaklara, oymacılık ve heykel aletlerine, şekil kesicilere, matkaplara, zımpara kağıdına, kil ekstruder ve itme kalıpları da kullanabilirsiniz. Polimer killer ile ilgili çalışma aletlerine buradan ulaşabilirsiniz.