Çiçek Kili ve Sanat Kili ile Çiçek Sanatında Nergis Çiçeği


Evet Arkadaşlar bu makalemizde Nergis Çiçeği'nin tarihçesinden bahsedip sonrasında Çiçek Sanatı içindeki kullanımı ile ilgili biraz bilgi vereceğiz. Son olarak da Sanat Kili ve Çiçek Kili ile Nergis çiçeğinin nasıl yapılacağı ile ilgili bazı yönlendirmelerimiz olacak.Son derece bilinen bir çiçek olan Nergis Çiçeği aynı zamanda Çiçek Sanatında da önemli bir yere sahiptir. 

Nergis Çiçeğinin Tarihçesi

nergis çiçeği

Adını aldığı, yakışıklılığı dillere destan Narkisos gibi mağrur dursa da, işini bilen çiçeklerdendir. Ayrıca dünyadaki en popüler çiçeklerden biridir de. Efsaneye göre dünyanın en güzel, yakışıklı erkeği Narkissos, Karaburun’da yaşar. Bu güzel ve yakışıklı erkeğe civarda yaşayan tüm kızlar, hatta periler bile aşıktır.

Narkissos’tan yüz bulamayan perilerden biri Tanrı Zeus’a yalvararak Narkissos’un cezalandırılmasını ister. Tanrı perinin bu isteğini kabul eder ve“Başkalarını sevmeyen kendisini sevsin”der. Erkek güzeli Narkissos bir gün su içmek için göle eğildiğinde suda kendini görür ve kendi kendine aşık olur; kendine bakma aşkına karşı koyamaz ve yine kendine bakarken bir gün düştüğü gölde boğulup ölür. Narkissos’a aşık periler sevdikleri yakışıklı adamı sudan çıkarıp gömmeyi düşünürlerken, sudan hiç bilmedikleri, görmedikleri bir çiçek çıkmaya başlar. Periler rengiyle, kokusuyla çok beğendikleri çiçeğe Narkissos adını verirler. Çiçeğin adı da buradan gelir. Anavatanı olan Mordogan ve Karaburun köylerinde Aralık ayı bu bitkinin hasat zamanıdır. Bu sebeple çiçek bakimi bu aylarda yoğunlaşır. Bu yüzden de Aralık ayı için Nergis ayı derler. Nergis Çiçeği günü ise 11 ila 14 Aralık arasındadır. Psikolojide de ‘kendini beğenme’ dürtüsüne narsizm denir; bu deyiş de yine bu efsaneden gelir. Bir çiçek bu kadar güzel olur ve kokar da kendi güzelliğinin farkına varmaz olur mu? Tabii ki olamaz. Ama nergis çiçeği aşk konusunda adını aldığı Narkisos gibi değildir; sevildi mi o da verir sevgisini, en güzel çiçeklerini ve kokusunu. Şifa verir. Bütün becerisine sunar insanoğluna…Kısacası, her sevgiliye gönderilmesi ve alınması gereken ve her evde bulunması gereken çiçek kategorisine girer.Bitkinin saksılarda bakımı nergis çiçeği ayrı bir sevdirir. Gül e benzerliği ile de bilinir. Ağacı yoktur. Nasıl bitkidir ?. Nergis bakımı nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır diye bakacak olursak, Nergis bir bitkidir bu sebeple saksıları mutlaka alttan sulanmalıdır. Ayrıca bu çiçeklerin soğanı fazla su sevmez. Böylece bitkinin kolayca bakımı yapılır.

 

 

Nergis Çiçeği

Çiçek Sanatın da Nergis Çiçeğinin Yeri

Çiçek Sanatında bu çiçek yapımı orta seviye zorlukta olan ancak bu sanata detay açısından çok güzel ayak uydurabilen bir çiçektir. Çiçeğin renk karışımları çiçek kilinin mevcut renkleri ile mükemmel bir uyum sağlar. İstenen renk tam olarak elde edilebilir ve buna göre çalışmaya başlanır. Bu çiçeğin yapımında çiçek kilinin renk karışım uygulamaları için Türkiye'nin ilk online Hobi ve Sanat Atölyesi olan www.hayal-gucum.com dan Nadya Gücüm'ün Nergis Çiçeği Video Dersi izlenerek detaylıca görülebilir.

Çiçeğin yapraklarının yapımı Çiçek Sanatında kullanılan bazı özel teknikler ile oluşturulur ve birleştirilir. Bu çiçeğin 6 yapraklı bir çiçektir ve ortasında bir tomurcuk yuvası bulunur. Buna göre çiçek sanatında 6 adet yaprak ile 1 adet orta tomurcuk objesi oluşturulur. Tomurcuk objesi sıcak sarı yapraklar ise kırık beyaz renkler kullanılarak oluşturulur.

 

 

 

Çiçek Kili ve Sanat Kili ile Nergis Çiçeği Yapımı

Nergis Çiçeği'nin yapımında 3 ana renk hakimdir. Bunlar Beyaz, Sarı ve Magenta Renkleridir. Ayrıca 3 numaralı alet ile şekillendirme yapılmalıdır. Kullanılan Sanat Kili ve Çiçek Kili malzemeleri Goodwin Sanat Kili ve Goodwin Çiçek Kili Markasından seçilmiştir. 

Malzemelere buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Numara 1 Numara 2 ve Numara 3 alet ile şekillendirme yapılmalıdır. 

Aletler için https://www.sanatgucum.com/desen-aleti-seti linkini kullanabilirsinizNergis Çiçeği'nin tohumları için kırmızı saplı sarı tomurcuk kullanılmalıdır. Tomurcuklar buradadır. 

Nergis Çiçeği için bir göbek kısmı olacak şekilde bir yaprak hazırlanır. Yaprağın rengi uygun renkler ile dikkatlice karıştırılarak mozaik renk verilir.Nergis Çiçeğinin 6 yaprağı her biri uygun renkler karıştırılarak renklendirilir ve sonraya şekillendirme için kullanılan özel aletler ile şekil verilir. Özel çiçek sapı ve tomurcuk teknikleri ile son süslendirmeler yapılır.

Yukarıda anlatılan tüm teknikler ile ilgili Nadya Gücüm'ün bizzat kurduğu Türkiye'nin ilk online Hobi ve Sanat Atölyesi olan Hayal Gücüm Akademi sitemizi ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. http://www.hayal-gucum.com (Yakında hizmetinizde...!)