Çiçek Kili ve Sanat Kili ile Çiçek Sanatında Gül Çiçeği


Evet Arkadaşlar bu makalemizde Gül Çiçeği'nden bahsediyor olacağız. Sevginin ve aşkın çiçeği  Gül aynı zamanda Çiçek Sanatında da özel bir yere sahiptir. Bu yazımızda Gül Çiçeği'nin tarihçesinden bahsedip sonrasında Çiçek Sanatı içindeki kullanımı ile ilgili biraz bilgi vereceğiz. En sonunda da Sanat Kili ve Çiçek Kili ile Gül Çiçeğinin nasıl yapılacağı ile ilgili bazı ipuçlarımız olacak.

Gül Çiçeğinin Tarihçesi

gül çiçeği

Anavatanı Anadolu, İran ve Çin olan bu güzel kokulu çiçek, Rosaceae yani Gülgiller familyasına ait bir çiçektir. Anavatanı bu bölgeler olmasına rağmen daha birçok farklı yerde de yetişebilir. Çevre düzenlemesi alanında da sıkça tercih edilen Gül, kesme çiçek alanında da en çok talep gören türdür. Çiçek olarak evlerimizi ya da yaşam alanlarımıza renk katan Gül, aynı zamanda gül yağı, gül suyu, gül kolonyası gibi kozmetik alanlarında kullanılırken; gül şurubu, gül reçeli formundan da gıda sektöründe yararlanılmaktadır.Mayıs-haziran ayları arasında, pembe, beyazımsı, sarı, kırmızı renkli çiçekler açan, güzel kokulu çok senelik, çalımsı ve dikenli bir bitkidir. Gövdeleri silindir biçimli, yeşilimsi, esmer renkli, çok dallı ve dallar sık dikenlidir. Dikenlerin uçları kıvrık ve genellikle kırmızı renktedir. Yapraklar saplı ve kulakçıklı, 5-7 yaprakçıklıdır. Çiçekler dallarında tek tek veya kümeler halinde bulunur. Çiçek tablası zamanla etlenerek, kırmızımtrak bir renk alır ve kuşburnu adı ile bilinir. Deniz seviyesinden itibaren, 3500 m yüksekliğe kadar, kafi derecede rutubetli ve geçirgen topraklarda yetişir. Türkiye’de yabani olarak yetişen 23 türü bulunmaktadır. Çok eski bir kültür bitkisidir. Menşei kesin olarak bilinmemekle birlikte, çoğu gül çeşitlerinin menşeinin Asya’nın mutedil bölgeleri olduğu kabul edilmektedir. Güller çiçeklerine göre: Yalın kanat, yarım katmerli ve katmerli güller. Boylarına göre: Bodur, yüksek ve sarılıcı güller. Çiçeklenme zamanına göre: Yılda bir çiçek açanlar, yılda birden fazla çiçek açanlar ve yediveren güller diye sınıflandırılmaktadırlar. Gül aynı zamanda muhteşem bir gelinlik çiçeğidir.  

Gül Anlamı

Gül çiçeği aşkın simgesidir. Sevgili, Sevgililer Günü ya da sevgiliye hediye denince akla gelen ilk çiçek gül, özellikle kırmızı gül olmaktadır. Güller renklerine göre farklı anlamlar taşır. Kırmızı gül aşk, beyaz gül masumiyet,pembe gül gönlüm sende, sarı gül sıcak sevgi, turuncu gül cazibe, mavi gül ilahi aşk anlamlarını taşır. 

 

 

Gül Çiçeği

Çiçek Sanatın da Gül Çiçeğinin Yeri

Çiçek Sanatında Gül Çiçeği yapımı orta seviye zorlukta olan ancak bu sanata detay açısından çok güzel ayak uydurabilen bir çiçektir. Çiçeğin renk karışımları çiçek kilinin mevcut renkleri ile mükemmel bir uyum sağlar. İstenen renk tam olarak elde edilebilir ve buna göre çalışmaya başlanır. Gül Çiçeğinin yapımında çiçek kilinin renk karışım uygulamaları için Türkiye'nin ilk online Hobi ve Sanat Atölyesi olan www.hayal-gucum.com dan Nadya Gücüm'ün Gül Çiçeği Dersi izlenerek detaylıca görülebilir.

Çiçeğin yapraklarının yapımı Çiçek Sanatında kullanılan bazı özel teknikler ile oluşturulur ve birleştirilir. Gül Çiçeği çanak yaprakları 5 parçalı, taç yaprakları ise çok parçalıdır. Tomurcuk objesi sıcak sarı yapraklar ise kırık beyaz renkler kullanılarak oluşturulur.

 

 

 

 

Gül Çiçeği

Çiçek Kili ve Sanat Kili ile Gül Çiçeği Yapımı

Gül Çiçeği'nin yapımında toplamda 15 yaprak kullanılacaktır. İçeri doğru koyu renk başlayıp dışarı doğru renk açılacaktır. Gül Çiçeği'nin yapımında 3 ana renk hakimdir. Bunlar Beyaz, Mavi ve Magenta Renkleridir. Kullanılan Sanat Kili ve Çiçek Kili malzemeleri Goodwin Sanat Kili ve Goodwin Çiçek Kili kullanılmıştır. 1 Gonca için 6 yaprak yapılmalıdır. Killerin kurumaması, yumuşak ve esnek olması önemlidir.

Gül yapımında kullanılan malzemeler buradadır.

Gül yapımında kullanılan aletler için buradadır.

Gül Çiçeği için bir göbek kısmı olacak şekilde bir yaprak hazırlanır. Yaprağın rengi uygun renkler ile dikkatlice karıştırılarak istenen renk elde edilir. Gül Çiçeğinin 6 yaprağı her biri uygun renkler karıştırılarak renklendirilir ve sonraya şekillendirme için kullanılan özel aletler ile dikkatlice sarılır. 

Yukarıda anlatılan tüm renk karışımları ve teknikler ile ilgili Nadya Gücüm'ün bizzat kurduğu Türkiye'nin ilk online Hobi ve Sanat Atölyesi olan Hayal Gücüm Akademi sitemizi ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. http://www.hayal-gucum.com